Sa-mp Scripting

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa-mp Scripting


    Shop pe gold.

    avatar
    Admin
    Admin


    Mesaje : 4
    Data de înscriere : 31/08/2015

    Shop pe gold. Empty Shop pe gold.

    Mesaj Scris de Admin Vin Sept 04, 2015 6:43 pm

    1.Creem comanda si adaugam functiia.

    CMD:shop(playerid, params[])
    {
    ShowPlayerDialog(playerid, DIALOG_shop, DIALOG_STYLE_LIST,"Shop Gold", "Premium account . - 50 Gold","Select","Exit");
    return 1;
    }
    a)ShowPlayerDialog - acesta creeaza dialogul
    b)playerid - cui sa-i apara dialogul .
    c)Dialog_shop - acesta va ducetii sus la #define si adaugati o noua linie numita #define DIALOG_nume,acesta este pentru a recunoaste dialogul nostru.
    d)DIALOG_STYLE_LIST - modul dialogului . noi am pus List deaoarece trebuie sa apasam .
    e)Shop Gold - asta va aparea in stanga sus la dialog .
    f) Premium accont - pe acesta putem da click , si i-l putem cumpara .
    g)Select,exit - sunt celelante butoane , select pentru a selecta si exit pentru a disparea .
    h)return 1 - petru a returna comanda

    2. Ne ducem la public OnDialogResponse si adaugam .

    if(dialogid == DIALOG_HPoints1)
    {
    if(response)
    {
    if(listitem == 0)
    {
    if(PlayerInfo[playerid][pHPoints] <100) return SCM(playerid,COLOR_DS,"{37B9C8}You don't have 50 gold.");
    PlayerInfo[playerid][pHPoints] -= 100;
    PlayerInfo[playerid][pPremiumAccount] += 1;
    SCM(playerid,COLOR_DS,"{33CCFF}You bought Premium Account for 50 gold.");
    }
    }
    }

    1)if(PlayerInfo[playerid][pHPoints] <100) return SCM(playerid,COLOR_DS,"{37B9C8}You don't have 50 gold."); - Daca are mai putin de 100 dgold sa nu poata cumpara cont premium .
    2)PlayerInfo[playerid][pHPoints] -= 100; - I se i-a 100 gold la cumpararea sa.
    3)PlayerInfo[playerid][pPremiumAccount] += 1; I se adauga cont premium.
    4)SendClientMessage(playerid,COLOR_DS,"{33CCFF}You bought Premium Account for 50 gold."); Mesaj ,afirmarii cumpararea contului premium .


    3. Eu am facut doar shop-ul ,dar voi trebuie sa aveti un sistem de Gold , o sa fac si pentru acela un tutorial , PlayerInfo[playerid][pHPoints] -= 100; , PlayerInfo[playerid][pPremiumAccount] += 1; ,voi putetii avea altfel ,am dat doar un exemplu .




      Data/ora curentă este: Joi Mai 02, 2024 9:54 am